Turystyczne oblicze Optimy
Do podróży, tych małych i tych dużych naszych uczniów oraz kadry zachęcać długo nie trzeba. Pojawia się pomysł, a my już gotowi do drogi by poznawać nasz kraj w praktyce. We wtorek 10 czerwca uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Integracja międzyklasowa wychodzi nam najlepiej i to właśnie podczas takich wyjazdów mamy możliwość poznać się jeszcze lepiej. Droga do Krakowa upłynęła nam w cudownej atmosferze wzajemnych rozmów, humoru i w niesamowicie pozytywnych wibracjach. Oczywiście nie mogło zabraknąć opowieści naszego szkolnego geografa p. Marysi, na temat miejsc mijanych pod drodze. I tak dowiedzieliśmy się nieco więcej o górze Kamieńsk, którą znamy z lekcji jako dawną pokopalnianą hałdę, o Częstochowie jako mieście z dominującą funkcją religijną, o aglomeracji śląskiej (naszej polskiej “Dolinie Krzemowej”) czy nawet o lotniskach Pyrzowice i Balice. Tuż przed Krakowem usłyszeliśmy również o historii miasta, jego położeniu i ciekawostkach, chociażby takich jak ta, że jedziemy do miasta którego powierzchnia wraz z aglomeracją jest … większa od powierzchni państwa o nazwie Malta.
W Krakowie czekała już na nas pani przewodnik, która zabrała nas najpierw na żydowską dzielnicę Kazimierz. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w miejscu, w którym toczyło się niegdyś życie społeczności żydowskiej. Zwiedziliśmy synagogę Remuh, wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o tradycjach i zwyczajach ślubnych Żydów i utrwaliliśmy ogrom pojęć znanych z lekcji historii, m.in czym są macewa, synagoga, bar micwa. Odwiedziliśmy również pobliski cmentarz żydowski. Kolejnym punktem naszego turystycznego spaceru był Wawel, dawny gród Piastów, obecnie nekropolia polskich królów i najbardziej górujący nad miastem zabytek. Obejrzeliśmy najważniejsze grobowce i sarkofagi w Katedrze Wawelskiej oraz wdrapaliśmy się by podziwiać słynny 12-tonowy Dzwon Zygmunta, który rozbrzmiewa podczas ważnych wydarzeń państwowych.
Ostatnim punktem był wyczekiwany spacer na Rynek Główny, wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO, który przez 365 dni w roku tętni turystycznym życiem w najlepsze. Sukiennice, Kościół Mariacki oraz okoliczne kamieniczki podziwialiśmy już z zewnątrz podczas spacerów. Nie zabrakło tradycyjnych zakupów krakowskich pamiątek oraz degustacji lokalnego przysmaku, czyli obwarzanka krakowskiego.
Grupa uczniów wybrała się również z opiekunami do nietuzinkowego miejsca- Tawerny “Wilczy Dół”, inspirowanej średniowiecznymi klimatami, w szczególności dla fanów “Wiedźmina”. Ciekawie podane dania oraz napoje przygotowywane na wzór eliksirów rodem z groty alchemika, dopełniły dzieła tego wyjazdu. Mimo wielu kilometrów przebytych tego dnia, wróciliśmy w wyśmienitych humorach, pozytywnie naładowani turystyczną energią. Już planujemy kolejne tripy na nowy rok szkolny, więc bądźcie czujni!
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom wycieczki, naszej Pani Bożence za jej zorganizowanie i nadzorowanie oraz opiekunom wycieczki, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem : p. Wioli, p. Oli, p. Kasi oraz p. Marysi.



















